HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

a) 2x + 10 = 18 c) 5a - 12 = 23 b) 3(x - 1) = 6 d) 5x = -75​
True or false? Dispositionism refers to the view that our behavior and actions are determined by our immediate environment and surroundings.
Solve Please Don’t Understand new material teacher is teaching
In the formula C = pm, p stands for. OA. price per item OB. promotion OC. period OD. percent
Please help me with all ASAP I’ll mark u brainly
Write an equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope. (10, -6); m = -5/8 1. y - 6 = - 5/8 (x - 10) 2. y - 6 = - 5
someone help, this is trig, i have to do SOHCAHTOA here, i think this question is for sin but im not sure how to do it
what is the equivalent ratio in the simplest terms for 16:8
When the spine curves inward at the low back, What postural deviation is it? 1) Lordosis 2) Kyphosis 3) Scoliosis 4) Flatback
if branch can be used to compute an absolute value of a number. a) Trueb) False