leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

day of the builders:would you done the same thing if you were the narrator?
Your friend Abbie is making a movie. She is filming a fancy dinner scene and she has two types of candles on the table. She wants to determine how long the cand
An unidentified flying object moving along a line with constant speed was sighted at (8, 9). What additional information is needed to determine its velocity? A.
One thousand tickets are sold at $1 each for a color television valued at $350. What is the expected value of the gain if a person purchases one ticket? a) $0.3
Write a paragraph on an industrial exhibition
Mr. and Mrs. Doran have a genetic history such that the probability that a child being born to them with a certain trait is 0.83. If they have four children, wh
what is -(3a+2)-3(5a+7)
Crime is never a choice - critically discuss. (just need basic idea points and theories)
write the equation of the line with slope 4 that passes through the point (3.5,5) in slope- intercept.​
Given , find the quotient. (2 points) −14.6 1.825 −3.65 14.6