giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

why must organism maintain stable internal condition
A weather reporter reads aloud the number of meters of snowfall. the amount is 0.103 meter. What words should the reporter use on the air to explain the amount
what is the place value of 0.8?
What is 11/9 reduced to a mixed number?? i cant figure this out
At summer camp the ratio of boys to girls was 7:2 If there were 21 boys how many girls were there?
2 tens 3 tenths 1 thousandths greater or less than 20.31
What is the solution of 6x2/3=24
the speed at which at a certain computer can access the internet is 2 megabytes per second how fast is this in megabytes per hour
what is 24 tens equal to
How do you write 0.17 in word form?