jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

True or false the simplest predicate is a noun
electron dot structure of ccl4
Which is an example of a man vs self conflict
how can you perform math and physics and what you should do to catch up
There are 24 students in a science class.Mr.Sato will give each pair of students 3 Magnets.So far,Mr.Sato has given 9 pairs of students their 3 magnets.How many
Factor the following polynomial completely. 10x^4+ 80x^3 + 1120x^2 A. -10x^2(x+2)(x+6) B. 10x^2 (x+2)(x+6) C. -10x^2(x-2)(x+6) D. 10x^2 (x+2)(x+6)
points for whoever can solve these algebra questions
Find the value X and Y
Read the passage: You fancy me mad. Madmen know nothing. But you should have seen me. You should have seen how wisely I proceeded--with what caution--with what
Which are the biggest fish?