sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

when a sound wave strikes a smooth, hard surface, the wave is
Who was the most respected ww2 German general that is still today respected and not called a war criminal
Do many stressors occur around one age or a few particular ages? Describe.
Why are fragments bound to be fractional parts?
A randomly generated list of number from 0 to 7 is being used to simulate an event, with the numbers 0 and 1 representing a success. What is the estimated proba
A process used to separate liquid solutions is _____. diffusion adhesion distillation cohesion
What is this? Attached
For a given level of technology , we should expect an increase in labor productivity within a nation when there is an increase in each of the followingexcept a.
Sexual reproduction is different from asexual reproduction in which way? sexual reproduction requires fertilization of an egg by a sperm. sexual reproduction oc
If P= Poert, fund the time it takes for P to go from Po to 2P. Give your answer in terms of In and r