starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

Refer to the figure. Find the value of x and y
Believed that no matter how unjust the role of government, the people don’t have the right to rebel. If the government violates those rights (natural rights -
Explainhow carbon moves thoughout an ecosystem.
The religion of Islam does not provide women equal rights. O True O False
ax+by=c с. a What is the value of x?
Latisha’s friend Brandee forgot to make up a test and had these scores: 80%, 92%, 91%, ,75% ,89% ,84% ,0% and . 85% Homework Help ✎ Calculate Brandee’s mean. (
A plane flew at a constant speed between Denver and Chicago. It took the plane 1.5 hours to fly 915 miles. How far would the plane fly in t hours at this spee
Help me please i dont get it.
write an explicit and recursive formula for the sequence -4, -6, -8, 10
When finding the difference between 2.4 and a number, the answer is 1.57. What number should go in the box to complete the subtraction problem?