caseyobenally24 caseyobenally24
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the supermarket a 7.5-pound bag of beans costs $4.80. What is the cost per ounce of the beans?

Respuesta :

Moonwalker7 Moonwalker7
  • 02-10-2017
1. Convert the pounds to ounces

7.5(16)= 120

2. Divide cost by oz

4.8/120= 0.04

0.04 cents is the cost per ounces of the beans.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what's another word for over thinking?
you have a standard deck of 52 cards. you pick one card and then, with out putting the first card back, you pick a second card. what is the probability that bot
What is the amplitude of y=1/2 sin2x
how do you write 4540 million in standard form?
What is the amplitude of y=1/2 sin2x
What is the amplitude of y=1/2 sin2x
how do you write 4540 million in standard form?
what is a high structure part of a church which has 5 letters
what is a high structure part of a church which has 5 letters
Why is sodium sulphate hemihydrate called as "Plaster of Paris"?