Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

UHH...help please? ^^ TANKS!!
how do you identify the number of valence electrons in an element using periodic table
Why did egypt’s economy perform better than north korea’s, even though both were considered extractive states?
What is the meaning of "Room to haggle" in negotiation? I only know just what haggle means. but it is a phrases
Calculate the percent ionic character of a chemical bond between beryllium and fluorine
Name the federal entity that provides specific guidelines for patient privacy.
Please help not a huge fan of biology....
Consider the function given by the graph. What are these values? f(–2 ) =__ f(0) = __ f(4) = __
BCALLE can u help me *3
You would like to give your daughter $75,000 towards her college education 17 years from now. how much money must you set aside today for this purpose if you ca