kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x.
NEED HELP FOR 100 points and possible brainliest if the answer is legitimate. YOU BE THE TEACHER Your friend solves the system of linear equations below. Is yo
What is the meaning of straight leg raising? 1) A medical procedure 2) A physical exercise 3) A dance move 4) A yoga pose
Only cold water can be used so the plants must be located only in polar latitudes.
what is 3(x - 7) + 4
_________you can take sweets_________chocolates.​
Given , find the quotient. (2 points) −14.6 1.825 −3.65 14.6
2. Which point of view does Saki use in "The Open Window" to build suspense and deliver a surprise ending? O first person O third-person limited O second person
What expression is equivalent to (5z²+3z+ 2)²? O 5z²+3z²+4 5z²+9z²+4 25z4+30z³+19z²+12z+4 O 25z4+30z³+29z²+12z+4
all of the following are problems for marine organisms Except: turbulence, colder water, less sunlight, weaker currents