ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

Nosotros no estamos ni contentos ________ preocupados.
what is the worlds famous drawing
-6(x+6)-10=-2(5+4x)
All scientific ___________ must be based on careful and rational examinations of the facts. hypothesis laws theories inquiries
An angle is obtuse if its measure to 107 degrees
What number should be placed in the box to help complete the division calculation?
What does a cell contain??
Which is not necessarily an indication that the information on a website is reliable?The website is listed as a useful source by many other websites.The website
What is the purpose of using a pedigree?
What role did Benjamin Franklin, John Adams, Thomas Jefferson, Robert Livingston, and Roger Sherman have at the Second Continental Congress? A. Their committee