Brainperson20123 Brainperson20123
  • 03-11-2015
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.09.How much would 18 eggs cost?

Respuesta :

vnicole9938
vnicole9938 vnicole9938
  • 03-11-2015
12 egg=2.09
then your adding 6 more eggs to get 18 eggs and 6 is half of 12
so you would be adding half the price
2.09/2=1.05
so then add 2.09+1.05=3.14
So 18 eggs would be $3.14

Hope this helps!! :D
Answer Link

Otras preguntas

2V2 on the number line
What do slinky waves and seismic waves have in common? O A. They both always occur as transverse waves. B. They both always occur as longitudinal waves. OC. Bot
2. Figure out how many times you need to walk around the track to walk 1 kilometer! (Hint: 1 kilometer (km) = 1000 meters)
Why would an author include an image and caption in an informational text? A: to help fill up the empty space on the page B: to include his or her opinion ab
Why did the Germans sink the Luisitania?
Does Russian people have accents ?
Can targeting civilians and/or their property be justified in war? Why or why not? Give real world examples from other wars. It needs 1 to 5 paragraphs can som
Which algebraic expression is equivalent to the expression below? 7(4x + 5) + 2x a.30x+35 b.30x+5 c.6x+35 d.28x+35
can you form a triangle whose side lengths are 5cm, 9cm, and 13cm?
What nations no longer existed after world war 1