herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

I have a question and no one has helped me yet so I'm re-submitting it. thanks in advance. ​
Divide the polynominals using long division and chose the correct answer.
Discount Rental Cars charges a daily fee plus a mileage fee for renting its cars. Barney was charged $145.00 for 3 days and 310 miles, while Mary was charged $2
Acid is added to a beaker containing crushed marble. What effect does stirring this mixture have on the system? the surface area of the particles increases
When Virginia became a royal colony how many people were still alive
HELP PLEASE!!! U is the set of positive integers less than 18. G is the set of positive factors of 12. What is the complement of set G in universe U.
Please Help i have a test the next day
A story that focuses on one major event or a series of closely related incidents iscalled a....A. short storyB. novelC. stanzaD. prose​
why nitro group is called an ambident group?​
Complete the table by filling in the missing information Name Variables Constants Equation Boyle's law PV =k C volume, temperature pressure, moles of gas volume