Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

How did short term catastrophic events, such as volcanic eruptions and asteroid collisions affect the climate and biosphere?
what is greater 2/5 or 3/4
By the mid-1930s, Hitler began violating the terms of what treaty?
the mean weight of 32 math students is 43.5. if the students could all stand on a scale together, what would their total weight be?
What are the characteristics of Brazilian folklore?
The Canadian Rockies have become a popular spot for ________________. a. paramotoring c. ice climbing b. wake boarding d. kite surfing
an organization founded by businesses in a specific in a specific industry for the purpose of collaborating within the industry and advocating for their workers
can someone answer plz
How do I write 23/50 as a decimal?
Which of these would be the BEST topic for a persuasive essay? a. the long-term effects of cell-phone use on brain development b. the ways in which cell phone