HaileyNicole56 HaileyNicole56
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

If a school bought 1,000 erasers as part of an order for supplies. The total cost of the erasers was $30. What was the cost for 1 eraser?

Respuesta :

DoublexD DoublexD
  • 02-12-2015
The cost of 1000 erasers was 30$, then one eraser would be 30/1000=0.03$
Answer Link

Otras preguntas

What is the climax of the poem "the hunting of shumba"the hunting of shumba"
Someone please help me with this question thank youuu
If methylene blue dye is added to a suspension of yeast cells, any living cells remain colourless. However, any dead cells are stained blue. This fact was used
Find the area of the trapezoid 3cm 3cm 4cm 1cm
If f(x) = 4x² + 1 and g(x)=x2-5, find (f- g)(x). 0 A. 3x2 + 6 OB. 5x²-6 OC. 5x²-4 OD. 3x² - 4
Select the correct answer. You are moving to a new apartment and need to hire a moving company. You’ve researched local moving companies and found these price o
I am confused. Can somebody explain this to me? Maryann can paint a wall in 45 minutes. It takes her brother Junior 1 hour and 45 minutes to paint the same wal
Someone pls help with this<3
A 75.1 L sample of gas at 33.2 ºC and 365.7 mm Hg expands to 242.9 L at 6.5 ºC. What is the new gas pressure?
Adult tickets to the fall play cost $8 and student tickets cost $4. The drama class sold 20 more adult tickets han student tickets to the fall play. to If the c