chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Find a recipe in a book or online that includes the amount of salt as a fraction.Model how to find the amount of salt needed when the recipe is doubled
Que suceso aprovecha Ginesillo para recuperar si libertad y de Los otros presos en el igenioso hidalgo don quijote de La Mancha?
5 quarts of oil for her car. How many fluid ounces is that
How is more than 70% of freshwater used?
Have researchers have now been able to cool substances to absolute zero
What's more formal = Are you six years old? or You're six years old, aren't you? What's more formal = You've finished the book, haven't you?
"Mumbo-jumbo" means what ? a)strange ideas b)inspiring ideas c)verxing ideas d)promising ideas
Describe the dimensions of two different prisms that each have a volume of 2400 cubic centimeters .Then draw each prism
Which sentence uses a participial phrase as an adjective? A) Working hard is the key for being successful in life. B) The book, torn and ripped nearly to shred
(3 pt) Which shows the dimensions of two rectangular prisms that have volumes of 320 mm3 but different surface areas? A. 16 mm by 5 mm by 4 mm; 5 mm by