valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

20 years ago a top of the line video game console cost $500 if the inflation rate is 5% compounded continuously how much would that same console cost today?
Multiply: -5 x (-3) x 7a. 90b. -105c. 105d. -90
WHAT ELEMENT JOHN DALITON MADE
Given f(x)=3x^(2)+4x+19, find f(-7)
Seven years ago, Grogg's dad was $9$ times as old as Grogg. Four years ago, Grogg's dad was $6$ times as old as Grogg. How old is Grogg's dad currently?
5. During the night, a child hide himself at the corner from his mother who wanted to bit him. The mother came with a torch calling him, but the child could onl
What is a use of an exothermic reaction?
In your opinion, how frequently do you believe that you might have to respond to a conflict situation? in penitentiary settings
What are behaviors that make up good public speaking?
interested to talk with man​