awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

Which answer is equal to (√2)^5? A. 2 ^2/5 B. 2^10 C. 2 ^1/10 D. 2 ^2/5
people may have chosen to become sedentary because _____.
Expand the expression and combine like terms:-4(-11+4n)-3(-2n+9)
what did the europeans bring to the americas that helped native americans with labor, hunting, and farming a. wagons b. cows c. plows d. horses
what is an explanation of why producers are always found at the lowest tropical level
Selena walk from home to school each morning and back home each afternoon altogether she walks 2/3 mile each day how far does Selena live from school
In literature, the term epiphany refers to __________. a. a holiday shortly after Christmas b. a church ceremony c. a moment of sudden insight d. the appearance
3/4 divided by 2/3 equals
School teachers, counselors, and job placement centers can help you _____.
what is the greatest common factor of 18 and 30