jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

Help me please omg ......
I need to know the answer to this ASAP!!!
Did the South have the right to secede from the Union? Explain.
given that measurement is in centimeters, find the circumference of the circle of the nearest tenth. (use 3.14 for pi
The image shows the construction of two tangent lines from a point outside the circle to the circle. Given that drawing the tangent lines JP and KP is step 5 in
For what reason did we impress our soldiers in 1812 and what was the effect of it? ​
sentence reordering (1) of their language / also speak different dialects / birds of the same species / just like humans , / living in different areas(2)about
Which group did President Andrew Johnson’s Reconstruction efforts affect MOST positively? A) former slaves B) former Confederates C) former abolitionists
Which is the slope of the line that passes through (4,4) and (1,-2)
find the probability of selecting a z score greater than -0.95