ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

412 yards of cloth are needed to make a woman’s dress. 227 yards of cloth are needed to make a girl’s dress. How much more cloth is needed to make a woman’s d
A dolphin is swimming 3 feet below sea level and then jumps up 10 feet. What is its height at the top of the jump?
Tina purchased 3 4/12 lbs. of apples and Joe purchased 1 1/12 lbs. of apples.
Pls help Find the value for n try to use x/y Pls pls pls help il mark brainliest pls i really need help pls pls help
How did the Chinese improve their economy during the Tang and Song dynasties
Atoms of which pair of elements will form ionic bonds in a compound? A. Li and Al B. C and o C. Co and Fe D. K and Br The answer is D
otro final para la fabula la liebre y la zorra​
PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!! There are 24 children at the skate park. Seven of them are on bikes, nine of them are on skateboards, and the rest are
a_fault is from the hanging wall drops down
Now that you have researched and gathered data. It is time to create a short outline for your paragraph. Be sure to define